Kategorie

Archiwum

O stronie

http://www.druknaszkle.pl Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Przeziębienie

Przeziębienie Jak to jest z przeziębieniem i grypą, jak postępować w trakcie zachorowania? Niestety, deszczowa pogoda, także latem, potrafi narobić wiele szkód. Ot chociażby osłabić nasz organizm i sprawić, że łatwiej zachorujemy. Przeziębimy się lub złapiemy grypę (choć to ostatnie zdarza się raczej jesienią) i już mamy z głowy kilka dni, lub nawet powyżej tygodnia. Mówi się, że nieleczona grypa trwa tydzień, leczona zaś siedem dni. Jest w tym zdaniu wiele prawdy. Nasz organizm musi bowiem wytworzyć przeciwciała zwalczające wirusa, jednak by się to stało – musi to trochę potrwać. Organizm potrzebuje po prostu czasu an wytworzenie przeciwciał. Jedyne, co możemy w tym czasie robić, to osłabiać efekty choroby – walczyć z katarem, łagodzić podrażnienie gardła przy kasłaniu, obniżać gorączkę. Tylko czy ma to sens? Często podchodzimy do choroby źle – chcemy zminimalizować odczuwane dolegliwości i móc wyjść do pracy, szkoły czy na zajęcia. To niestety ogromny błąd. W ten sposób tylko oszukujemy organizm, którego naturalną reakcją jest podnoszenie temperatury czy wywoływanie kataru. Gdy zaś usuwamy te efekty – organizm osłabia się coraz bardziej. Przebywają wtedy poza domem nie tylko zarażamy innych, ale i zagrażamy sobie – organizm jest bowiem dużo bardziej podatny na kolejne wirusy. Takie skracanie drogi niestety nikomu jeszcze nie pomogło. Powinniśmy więc w takim wypadku zostać w domu i raczej dać sobie kilka dni odpoczynku – nasz organizm podziękuje nam za to w przyszłości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaś zapobieganie chorobie. W tym celu trzeba po prostu dbać o odporność naszego organizmu. Przyjmowanie witamin, dieta bogata w warzywa i owoce, kuracje odtruwające organizm, a zimą – czosnek i miód. Domowe sposoby na brak chorób są naprawdę skuteczne, co potwierdzają dzisiaj chyba wszyscy specjaliści. Wystarczy racjonalnie się odżywiać, dbać o dostarczanie witamin, a także zażywanie świeżego powietrza. Odrobina ruchu potrzebna jest każdemu z nas. Nawet jeśli to tylko długi spacer – zawsze jest lepszy od braku aktywności fizycznej. To także zdecydowanie przyjemniejszy sposób na unikanie chorób, niż przyjmowanie tabletek i faszerowanie się chemią. Jeśli natomiast już zachorujesz – pamiętaj, by dać swojemu organizmowi nieco odpoczynku.

Mężczyźni a zdrowie

Mężczyźni a zdrowie Lepiej zapobiegać czy leczyć – jak to jest z męskim dbaniem o zdrowie? Zdrowie jest dla każdego z nas jedną z najwyższych wartości. Im dłużej się nim cieszymy – tym dłużej i bardziej cieszymy się samym życiem. Choć brzmi to banalnie – z pewnością każda osoba w podeszłym wieku zgodzi się z tym słowami. Niestety, w naszym kraju mężczyźni nadal są bardzo oporni jeśli chodzi o wizyty u lekarzy. Starają się je odwlekać w nieskończoność, co czasem przynosi wręcz opłakane skutki. Zanim więc zrezygnujesz z kolejnej wizyty u specjalisty – dobrze zastanów się, czy takie postępowanie nie będzie miało bardzo złych następstw w przyszłości. A na co mężczyźni powinni zwracać uwagę? Oczywiście od razu na usta ciśnie się jedno słowo: prostata. To właśnie jej choroby często są powodem do nagłaśniania zbyt rzadkich kontroli, na jakie udają się mężczyźni do lekarza. W pewnym wieku trzeba regularnie badać ten gruczoł, gdyż jego przerost może prowadzić do raka, który uniemożliwi nam współżycie seksualne, zabierając tym samym dużo z radości życia. Oczywiście najpoważniejszym następstwem może być nawet śmierć chorego… Czy warto wobec tego zwlekać z wizytą u takiego lekarza? Z pewnością przyznasz rację, że nie. Lepiej pójść do proktologa o jeden raz za często, niż jeden raz za mało. Te słowa ku przestrodze powinni dobrze zapamiętać sobie wszyscy mężczyźni. Istotne są także okresowe badania – na przykład krwi. Dzięki temu możemy kontrolować na przykład zawartość cholesterolu we krwi. Im jesteśmy starsi – tym bardziej jesteśmy podatni na jego wzrost. A wraz z nim wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób, głównie tych związanych z układem krwionośnym. Począwszy na nadciśnieniu, a skończywszy na zawale. Z cholesterolem nie ma po prostu żartów. A przy okazji, robiąc badania krwi, możemy sprawdzić także liczne inne wskaźniki. Choć w naszym kraju nadal jest to niemal temat tabu – badać po pewnym wieku powinni się wszyscy. Ot tak, na wszelki wypadek. Bo z chorobami cywilizacyjnymi nie ma żartów. Sami dobrze wiemy, że zachorowania na raka są naprawdę częste. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili. Zawsze lepiej zawczasu zadbać o to, by nie zachorować na daną chorobę, niż potem leczyć jej skutki!