Kategorie

Archiwum

O stronie

endoskop laryngologiczny sinutronic Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Kategoria: Choroby

Przeziębienie

Przeziębienie Jak to jest z przeziębieniem i grypą, jak postępować w trakcie zachorowania? Niestety, deszczowa pogoda, także latem, potrafi narobić wiele szkód. Ot chociażby osłabić nasz organizm i sprawić, że łatwiej zachorujemy. Przeziębimy się lub złapiemy grypę (choć to ostatnie zdarza się raczej jesienią) i już mamy z głowy kilka dni, lub nawet powyżej tygodnia. Mówi się, że nieleczona grypa trwa tydzień, leczona zaś siedem dni. Jest w tym zdaniu wiele prawdy. Nasz organizm musi bowiem wytworzyć przeciwciała zwalczające wirusa, jednak by się to stało – musi to trochę potrwać. Organizm potrzebuje po prostu czasu an wytworzenie przeciwciał. Jedyne, co możemy w tym czasie robić, to osłabiać efekty choroby – walczyć z katarem, łagodzić podrażnienie gardła przy kasłaniu, obniżać gorączkę. Tylko czy ma to sens? Często podchodzimy do choroby źle – chcemy zminimalizować odczuwane dolegliwości i móc wyjść do pracy, szkoły czy na zajęcia. To niestety ogromny błąd. W ten sposób tylko oszukujemy organizm, którego naturalną reakcją jest podnoszenie temperatury czy wywoływanie kataru. Gdy zaś usuwamy te efekty – organizm osłabia się coraz bardziej. Przebywają wtedy poza domem nie tylko zarażamy innych, ale i zagrażamy sobie – organizm jest bowiem dużo bardziej podatny na kolejne wirusy. Takie skracanie drogi niestety nikomu jeszcze nie pomogło. Powinniśmy więc w takim wypadku zostać w domu i raczej dać sobie kilka dni odpoczynku – nasz organizm podziękuje nam za to w przyszłości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaś zapobieganie chorobie. W tym celu trzeba po prostu dbać o odporność naszego organizmu. Przyjmowanie witamin, dieta bogata w warzywa i owoce, kuracje odtruwające organizm, a zimą – czosnek i miód. Domowe sposoby na brak chorób są naprawdę skuteczne, co potwierdzają dzisiaj chyba wszyscy specjaliści. Wystarczy racjonalnie się odżywiać, dbać o dostarczanie witamin, a także zażywanie świeżego powietrza. Odrobina ruchu potrzebna jest każdemu z nas. Nawet jeśli to tylko długi spacer – zawsze jest lepszy od braku aktywności fizycznej. To także zdecydowanie przyjemniejszy sposób na unikanie chorób, niż przyjmowanie tabletek i faszerowanie się chemią. Jeśli natomiast już zachorujesz – pamiętaj, by dać swojemu organizmowi nieco odpoczynku.

Mężczyźni a zdrowie

Mężczyźni a zdrowie Lepiej zapobiegać czy leczyć – jak to jest z męskim dbaniem o zdrowie? Zdrowie jest dla każdego z nas jedną z najwyższych wartości. Im dłużej się nim cieszymy – tym dłużej i bardziej cieszymy się samym życiem. Choć brzmi to banalnie – z pewnością każda osoba w podeszłym wieku zgodzi się z tym słowami. Niestety, w naszym kraju mężczyźni nadal są bardzo oporni jeśli chodzi o wizyty u lekarzy. Starają się je odwlekać w nieskończoność, co czasem przynosi wręcz opłakane skutki. Zanim więc zrezygnujesz z kolejnej wizyty u specjalisty – dobrze zastanów się, czy takie postępowanie nie będzie miało bardzo złych następstw w przyszłości. A na co mężczyźni powinni zwracać uwagę? Oczywiście od razu na usta ciśnie się jedno słowo: prostata. To właśnie jej choroby często są powodem do nagłaśniania zbyt rzadkich kontroli, na jakie udają się mężczyźni do lekarza. W pewnym wieku trzeba regularnie badać ten gruczoł, gdyż jego przerost może prowadzić do raka, który uniemożliwi nam współżycie seksualne, zabierając tym samym dużo z radości życia. Oczywiście najpoważniejszym następstwem może być nawet śmierć chorego… Czy warto wobec tego zwlekać z wizytą u takiego lekarza? Z pewnością przyznasz rację, że nie. Lepiej pójść do proktologa o jeden raz za często, niż jeden raz za mało. Te słowa ku przestrodze powinni dobrze zapamiętać sobie wszyscy mężczyźni. Istotne są także okresowe badania – na przykład krwi. Dzięki temu możemy kontrolować na przykład zawartość cholesterolu we krwi. Im jesteśmy starsi – tym bardziej jesteśmy podatni na jego wzrost. A wraz z nim wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób, głównie tych związanych z układem krwionośnym. Począwszy na nadciśnieniu, a skończywszy na zawale. Z cholesterolem nie ma po prostu żartów. A przy okazji, robiąc badania krwi, możemy sprawdzić także liczne inne wskaźniki. Choć w naszym kraju nadal jest to niemal temat tabu – badać po pewnym wieku powinni się wszyscy. Ot tak, na wszelki wypadek. Bo z chorobami cywilizacyjnymi nie ma żartów. Sami dobrze wiemy, że zachorowania na raka są naprawdę częste. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili. Zawsze lepiej zawczasu zadbać o to, by nie zachorować na daną chorobę, niż potem leczyć jej skutki!

Dlaczego coraz częściej chorujemy?

Dlaczego coraz częściej chorujemy? Co sprawia, że nasz stan zdrowia pozostawia często wiele do życzenia i jak temu zapobiegać? Choroby dotykają nas coraz częściej. W ogromnej mierze są to choroby cywilizacyjne lub choroby wynikające po prostu ze złego trybu życia czy odżywiania się. Co powoduje, że tak często padamy ofiarami najróżniejszych schorzeń i tak często one do nas wracają? Powodów jest wiele. Wystarczy przejrzeć portale internetowe, by wielokrotnie natknąć się na ostrzeżenia naukowców przed złym trybem życia. Jemy zbyt dużo, zbyt tłusto i ogóle niezbyt zdrowo. To jeden z powodów. Pożywienie, którym karmimy się każdego dnia to często wysoko przetworzone produkty gotowe do zjedzenia. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w młodym wieku – wydaje się nam wówczas, że jesteśmy nieśmiertelni i przestajemy zwracać uwagę na to, co jemy – myślimy bowiem, że mamy lepsze zdrowie niż reszta ludzi. Tak jednak często nie jest. Złe mamy też często nawyki żywieniowe – zbyt często jemy potrawy smażone, w ogóle jemy zbyt kaloryczne posiłki. Korzystamy też za często z soli, którą można przecież zastępować zdrowymi przyprawami jak bazylia, oregano, papryka czy curry. Niestety, zbyt rzadko też zwracamy uwagę na to, by korzystać ze świeżego powietrza i uprawiać jakąś formę sportu, lub po prostu się poruszać. Choć powinno być to czymś tak normalnym jak oddychanie – często zapominamy o tym w ogóle. Przez to też narzekamy potem na bóle pleców wywołane zbyt długim siedzeniem przy komputerze, bóle głowy wywołane blaskiem ekranu monitora lub telewizora, oraz na wiele innych przypadłości. A wystarczy przecież tylko zacząć się nieco ruszać. Zacząć uprawiać sport, który sprawia nam frajdę. Chociażby jazda na rowerze. Coraz więcej mamy w miastach ścieżek rowerowych, oraz tras poza miastem, dzięki którym możemy na rowerze jeździć przez parki, lasy i wiele innych ciekawych terenów. Warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania funduje nam nasze miasto czy gmina. Często nie zwracamy nawet uwagi na to, jak wiele czynności można wykonywać w naszej okolicy, by utrzymać sprawność fizyczną. A uprawianie sportu to nie tylko utrzymywanie wysokiej sprawności fizycznej, ale i pozostawanie w dobrym humorze. Sport sprawia bowiem, że nasz organizm wydziela endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie!

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne Nie wszystkich chorób cywilizacyjnych można uniknąć – nie daj się tym, którym możesz przeciwdziałać! Naukowcy i lekarze alarmują – coraz większa część zgonów spowodowana jest tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi. Czym jednak są owe choroby cywilizacyjne? To choroby, za które odpowiedzialny jest rozwój cywilizacji. Wszystko więc co wiąże się z rozwojem naszej cywilizacji, a wpływa na nasze zdrowie negatywnie można uznać za przyczyniające się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Z pewnością większości z nas na myśl przychodzi od razu rak powiązany z paleniem tytoniu. To jednak tylko jedna z bardziej typowych chorób cywilizacyjnych – nie każda z nich jest w tak oczywisty sposób związana z niszczeniem sobie zdrowia. Nasze zdrowie jest często rujnowane w bardziej „podstępny” sposób. Chyba najbardziej pasującym tutaj przykładem jest siedzący tryb życia. Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej. Jeśli do tego dołączymy wyżej wymienione palenie tytoniu i kiepski sposób odżywiania się – otyłość, choroby układu krążenia i tym podobne są jak najbardziej prawdopodobne. Jeśli więc myślimy, że choroby cywilizacyjne to tylko te związane z czymś nieprzyjemnym – jesteśmy w błędzie. Dostarczając sobie zbyt wiele rozrywki poprzez siedzenie przed telewizorem plus dostarczanie dużej ilości cukrów i tłuszczy przez popijanie hamburgerów colą co prawda sprawi, że poczujemy się chwilowo lepiej, jednak po jakimś czasie dotrze do nas, że daleko w ten sposób nie zajdziemy. O ile nie możemy przestać pracować, czasem nie możemy też przestać mieszkać w zatrutym spalinami mieście, to jednak jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by uniknąć chorób cywilizacyjnych, lub chociaż je zminimalizować. Wstań sprzed telewizora, otwórz okno i wpuść trochę powietrza. Na obiad zrób kurczaka z sałatą i ryżem zamiast pizzy i coli. Przed pójściem spać – wyjdź pobiegać lub pospacerować – chociażby ze swoim psem. Do sklepu pojedź rowerem lub przejdź się piechotą. Gdy zaczniesz w ten sposób powoli zmieniać swoje nawyki – z pewnością uchronisz się przed większością chorób cywilizacyjnych. Szybko też zauważysz, że zdrowsze jedzenie smakować będzie Ci bardziej niż to chemiczne, a ruch stanie się czymś nieodzownym. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno, by zmienić coś w swoim życiu!

Choroby psychiki

Choroby psychiki Choroby dotykają nie tylko ciało – ale i ducha. Mając na myśli słowo „choroba” najczęściej przychodzi nam na myśl ktoś aktualnie leżący w łóżku z ostrą grypą, przebywający po operacji w szpitalu krewny czy też dziecko przechodzące aktualnie ospę wietrzną, objawiającą się żywoczerwonymi wykwitami na całym ciele, trudnymi do pomylenia z jakąkolwiek inną przypadłością. Istnieje jednak szereg bardzo poważnych chorób, które pomimo swojej wagi są bardzo trudne do wykrycia. Towarzyszące im objawy często są nieswoiste, łatwe do pomylenia z niegroźnymi przypadłościami, ale jednak skutecznie utrudniające choremu życie. Bywa, że nie zgłasza się on do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż nie wydaje mu się, że jego dolegliwości mogą zwiastować jakieś poważne schorzenie. Jedną z takich chorób jest na pewno depresja. W potocznym rozumieniu tego słowa mówi się o każdym stanie obniżonego nastroju i gorszego humoru, na przykład w czasie krótkich, jesiennych, deszczowych dni, że ma się depresję. Tymczasem typowa depresja to bardzo poważne schorzenie, które powinno być niezwłocznie uświadomione pacjentowi oraz powinno zostać podjęte leczenie. Aby zdiagnozować depresję, należy zbadać, czy w określonym czasie nastąpiło kilka istotnych objawów, choćby takich jak wspomniane obniżenie nastroju, zmniejszenie energii do życia, brak chęci do wykonywania jakiejkolwiek czynności, zaniżona samoocena, zmiany apetytu, problemy ze snem. Prawdopodobnie wielu ludzi doświadcza takich właśnie objawów, ale nie zawsze zwiastują one depresję. Wykwalifikowany psychoterapeuta uchwyci jednak subtelne różnice w zachowaniu osoby będącej w stanie depresji i za obopólną zgodą postara się jej pomóc. Innym dość specyficznym schorzeniem, często występującym w parze z depresją, jest hipochondria. Dolegliwość ta w uproszczeniu dotyczy faktu, że osoba chora doszukuje się w swoim ciele nieistniejących chorób. Często zdarza się, że chory zgłasza autentyczne objawy, towarzyszące różnym chorobom, obawia się, czy faktycznie nie jest na nie chory, gdy tymczasem wszystkie wyniki badań są w normie. Leczenie hipochondrii również jest wskazane, gdyż może ona w znaczący sposób uprzykrzać pacjentowi życie.