Kategorie

Archiwum

O stronie

Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Jedzenie, a nasze dobre samopoczucie

Jedzenie, a nasze dobre samopoczucie To, co jemy bezpośrednio wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale prace naszego organizmu. Jeśli przez całe życie odżywiamy się właściwie, czyli zdrowo nie powinniśmy się martwić wieloma schorzeniami ludzi w podeszłym wieku. Wielu z nas słyszy slogany -jedz zdrowo, czym jednak jest to zdrowe jedzenie? W racjonalnym odżywianiu się chodzi przede wszystkim o to, aby jadać wszystko, ale w określonych porcjach. Tym czasem nawet, kiedy czujmy się najedzeni dobieramy dokładki, ponieważ lubimy ucztować. Drugim często popełniamy błędem jest jedzenie tylko określonego zakresu pożywienia. Wielu z nas jada tylko nabiał, inni przestawiają się na warzywa sądząc, że to zdrowa kuchnia tym czasem organizm potrzebuje różnorodności. Kiedy jemy tylko określony gatunek jedzenia powstają liczne niedobory. I pomimo zjadania dużej ilości warzyw możemy mieć niedobór białka potrzebnego do budowy kości, mięśni w rezultacie grożą nam poważne choroby. To, że mamy niedobór jakiegoś składnika od razu sygnalizuje nam nasze ciało, mogą pojawić się na skórze lub paznokciach liczne przebarwienia, włosy oraz paznokcie są słabsze. Kiedy tylko zauważymy niepokojące nas zmiany powinniśmy natychmiast udać się do lekarza dietetyka, który ustali program żywieniowy dla naszej osoby. Pamiętajmy, że o zdrowie trzeba dbać o najmłodszych lat wówczas też kształtują się nasze nawyki żywieniowe. Jedzenie ma ogromny wpływ na nasz stan zdrowia musimy, więc odżywiać się racjonalnie i różnorodnie, aby organizmowi nie brakowało żadnych minerałów.

Dlaczego coraz częściej chorujemy?

Dlaczego coraz częściej chorujemy? Co sprawia, że nasz stan zdrowia pozostawia często wiele do życzenia i jak temu zapobiegać? Choroby dotykają nas coraz częściej. W ogromnej mierze są to choroby cywilizacyjne lub choroby wynikające po prostu ze złego trybu życia czy odżywiania się. Co powoduje, że tak często padamy ofiarami najróżniejszych schorzeń i tak często one do nas wracają? Powodów jest wiele. Wystarczy przejrzeć portale internetowe, by wielokrotnie natknąć się na ostrzeżenia naukowców przed złym trybem życia. Jemy zbyt dużo, zbyt tłusto i ogóle niezbyt zdrowo. To jeden z powodów. Pożywienie, którym karmimy się każdego dnia to często wysoko przetworzone produkty gotowe do zjedzenia. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w młodym wieku – wydaje się nam wówczas, że jesteśmy nieśmiertelni i przestajemy zwracać uwagę na to, co jemy – myślimy bowiem, że mamy lepsze zdrowie niż reszta ludzi. Tak jednak często nie jest. Złe mamy też często nawyki żywieniowe – zbyt często jemy potrawy smażone, w ogóle jemy zbyt kaloryczne posiłki. Korzystamy też za często z soli, którą można przecież zastępować zdrowymi przyprawami jak bazylia, oregano, papryka czy curry. Niestety, zbyt rzadko też zwracamy uwagę na to, by korzystać ze świeżego powietrza i uprawiać jakąś formę sportu, lub po prostu się poruszać. Choć powinno być to czymś tak normalnym jak oddychanie – często zapominamy o tym w ogóle. Przez to też narzekamy potem na bóle pleców wywołane zbyt długim siedzeniem przy komputerze, bóle głowy wywołane blaskiem ekranu monitora lub telewizora, oraz na wiele innych przypadłości. A wystarczy przecież tylko zacząć się nieco ruszać. Zacząć uprawiać sport, który sprawia nam frajdę. Chociażby jazda na rowerze. Coraz więcej mamy w miastach ścieżek rowerowych, oraz tras poza miastem, dzięki którym możemy na rowerze jeździć przez parki, lasy i wiele innych ciekawych terenów. Warto zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania funduje nam nasze miasto czy gmina. Często nie zwracamy nawet uwagi na to, jak wiele czynności można wykonywać w naszej okolicy, by utrzymać sprawność fizyczną. A uprawianie sportu to nie tylko utrzymywanie wysokiej sprawności fizycznej, ale i pozostawanie w dobrym humorze. Sport sprawia bowiem, że nasz organizm wydziela endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie!

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne Nie wszystkich chorób cywilizacyjnych można uniknąć – nie daj się tym, którym możesz przeciwdziałać! Naukowcy i lekarze alarmują – coraz większa część zgonów spowodowana jest tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi. Czym jednak są owe choroby cywilizacyjne? To choroby, za które odpowiedzialny jest rozwój cywilizacji. Wszystko więc co wiąże się z rozwojem naszej cywilizacji, a wpływa na nasze zdrowie negatywnie można uznać za przyczyniające się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Z pewnością większości z nas na myśl przychodzi od razu rak powiązany z paleniem tytoniu. To jednak tylko jedna z bardziej typowych chorób cywilizacyjnych – nie każda z nich jest w tak oczywisty sposób związana z niszczeniem sobie zdrowia. Nasze zdrowie jest często rujnowane w bardziej „podstępny” sposób. Chyba najbardziej pasującym tutaj przykładem jest siedzący tryb życia. Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej. Jeśli do tego dołączymy wyżej wymienione palenie tytoniu i kiepski sposób odżywiania się – otyłość, choroby układu krążenia i tym podobne są jak najbardziej prawdopodobne. Jeśli więc myślimy, że choroby cywilizacyjne to tylko te związane z czymś nieprzyjemnym – jesteśmy w błędzie. Dostarczając sobie zbyt wiele rozrywki poprzez siedzenie przed telewizorem plus dostarczanie dużej ilości cukrów i tłuszczy przez popijanie hamburgerów colą co prawda sprawi, że poczujemy się chwilowo lepiej, jednak po jakimś czasie dotrze do nas, że daleko w ten sposób nie zajdziemy. O ile nie możemy przestać pracować, czasem nie możemy też przestać mieszkać w zatrutym spalinami mieście, to jednak jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by uniknąć chorób cywilizacyjnych, lub chociaż je zminimalizować. Wstań sprzed telewizora, otwórz okno i wpuść trochę powietrza. Na obiad zrób kurczaka z sałatą i ryżem zamiast pizzy i coli. Przed pójściem spać – wyjdź pobiegać lub pospacerować – chociażby ze swoim psem. Do sklepu pojedź rowerem lub przejdź się piechotą. Gdy zaczniesz w ten sposób powoli zmieniać swoje nawyki – z pewnością uchronisz się przed większością chorób cywilizacyjnych. Szybko też zauważysz, że zdrowsze jedzenie smakować będzie Ci bardziej niż to chemiczne, a ruch stanie się czymś nieodzownym. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno, by zmienić coś w swoim życiu!