Kategorie

Archiwum

O stronie

Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Mężczyźni a zdrowie

Mężczyźni a zdrowie Lepiej zapobiegać czy leczyć – jak to jest z męskim dbaniem o zdrowie? Zdrowie jest dla każdego z nas jedną z najwyższych wartości. Im dłużej się nim cieszymy – tym dłużej i bardziej cieszymy się samym życiem. Choć brzmi to banalnie – z pewnością każda osoba w podeszłym wieku zgodzi się z tym słowami. Niestety, w naszym kraju mężczyźni nadal są bardzo oporni jeśli chodzi o wizyty u lekarzy. Starają się je odwlekać w nieskończoność, co czasem przynosi wręcz opłakane skutki. Zanim więc zrezygnujesz z kolejnej wizyty u specjalisty – dobrze zastanów się, czy takie postępowanie nie będzie miało bardzo złych następstw w przyszłości. A na co mężczyźni powinni zwracać uwagę? Oczywiście od razu na usta ciśnie się jedno słowo: prostata. To właśnie jej choroby często są powodem do nagłaśniania zbyt rzadkich kontroli, na jakie udają się mężczyźni do lekarza. W pewnym wieku trzeba regularnie badać ten gruczoł, gdyż jego przerost może prowadzić do raka, który uniemożliwi nam współżycie seksualne, zabierając tym samym dużo z radości życia. Oczywiście najpoważniejszym następstwem może być nawet śmierć chorego… Czy warto wobec tego zwlekać z wizytą u takiego lekarza? Z pewnością przyznasz rację, że nie. Lepiej pójść do proktologa o jeden raz za często, niż jeden raz za mało. Te słowa ku przestrodze powinni dobrze zapamiętać sobie wszyscy mężczyźni. Istotne są także okresowe badania – na przykład krwi. Dzięki temu możemy kontrolować na przykład zawartość cholesterolu we krwi. Im jesteśmy starsi – tym bardziej jesteśmy podatni na jego wzrost. A wraz z nim wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób, głównie tych związanych z układem krwionośnym. Począwszy na nadciśnieniu, a skończywszy na zawale. Z cholesterolem nie ma po prostu żartów. A przy okazji, robiąc badania krwi, możemy sprawdzić także liczne inne wskaźniki. Choć w naszym kraju nadal jest to niemal temat tabu – badać po pewnym wieku powinni się wszyscy. Ot tak, na wszelki wypadek. Bo z chorobami cywilizacyjnymi nie ma żartów. Sami dobrze wiemy, że zachorowania na raka są naprawdę częste. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili. Zawsze lepiej zawczasu zadbać o to, by nie zachorować na daną chorobę, niż potem leczyć jej skutki!

Czy warto unikać lekarzy?

Czy warto unikać lekarzy? Wizyty u lekarzy – powinniśmy chodzić do nich często, czy wręcz przeciwnie? Wydaje się, że w naszym kraju niestety nadal panuje przekonanie, że jeśli nie chodzimy do lekarza – znaczy, że jesteśmy zdrowi. Nadal kuleje u nas profilaktyka chorób i dbanie o swoje zdrowie na co dzień. Często odżywiamy się naprawdę kiepsko, mało korzystamy ze świeżego powietrza i nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy. Gdy do tego dołożyć jeszcze brak regularnych badań okresowych – wychodzi z tego naprawdę nieciekawa mieszanka, która może wybuchnąć, gdy dojdziemy 40-tki czy 50-tki. Czy warto zatem rezygnować z wizyt u lekarzy i udawać, że wszystko jest ok? Odpowiedź nie jest taka prosta. Jeśli dbamy o siebie, uprawiamy jakiś sport, dobrze się odżywiamy i nie odczuwamy żadnych dolegliwości zdrowotnych – oczywiście nie ma sensu zaprzątać sobie głowy zbyt częstymi wizytami u lekarza. Powinniśmy jednak raz na jakiś czas udać się na okresowe badania kontrolne – moczu i krwi. Dzięki temu upewnimy się, że wszystko działa w naszym organizmie jak najlepiej. Inaczej jest jednak wtedy, gdy nie dbamy zbyt dobrze o własne zdrowie. Wówczas same badania to nie wszystko. Lepiej już zawczasu pomyśleć o zmianie naszego trybu życia. Częste jedzenie potraw o wysokiej zawartości soli, tłustych czy wysoko przetworzonych to szybka droga do nadwagi, nadciśnienia i wielu innych chorób, które zdecydowanie nie wpłyną pozytywnie na nasz organizm. Unikać lekarzy nie powinniśmy. Możemy jednak zacząć zmieniać coś w naszym życiu tak, aby nie być zmuszonym do zbyt częstego ich odwiedzania. Wystarczy znaleźć jakiś typ sportu, którego uprawianie sprawia nam frajdę, do tego zacząć lepiej się odżywiać i rzadziej siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Z każdą taką zmianą z pewnością zauważymy, że poprawia się nasze samopoczucie, jesteśmy zdrowsi, a nawet, że rzadziej się przeziębiamy! Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na wizytach u lekarza oraz lekach, ale i będziemy działać wydajniej, lepiej czuć się na co dzień i czerpać więcej radości z życia. Słowem – nasze życie zmieni się po prostu na lepsze. Zacznij więc już od dzisiaj – rusz na zakupy, kup zdrowsze jedzenie i zmień to, co zmienić chciałeś już dawno, ale brakowało Ci motywacji! Do dzieła!