Kategorie

Archiwum

O stronie

Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Jak przeciwdziałać otyłości?

Jak przeciwdziałać otyłości? Otyłość stała się bardzo trudnym problemem społecznym, dziś nagłaśniają ją wszystkie media, ponieważ coraz więcej ludzi ma problem z nadwagą. Na początku poszukajmy źródeł takie stanu rzeczy. Nadwaga może być wywołana czynnikami genetycznymi, innym powodem jest ciągłe podjadanie czy brak ruchu. Ludzie jedzą zbyt wiele i spalają zbyt mało kalorii w rezultacie tłuszczyk osadza się na wszystkich fragmentach naszego ciała, a później nawet na narządach wewnętrznych. Otyłość nie tylko wpływa na naszą figurę, która szybko się zaokrągla, ale i na stan zdrowia. Możemy zachorować na cukrzyce, niewydolność wątroby, zaćmę oraz wiele innych chorób, które nieleczone prowadzą nawet do śmierci. Największy odsetek ludzi otyłych znajduje się w Ameryce, Polska, jeśli chodzi o ten problem nie jest w czołówce jednak liczba ludzi otyłych wciąż rośnie. Jest kilka sposobów na walkę z otyłością, na początku musimy zdać sobie sprawę z faktu, że mamy poważny problem. Następnym krokiem będzie wizyta u dietetyka, który opracuje nasz system żywienia. Chodzi o to, aby zacząć jadać mniej, zdrowo i o określonej porze. Naturalnie wszystko trzeba połączyć z aktywnością fizyczną. Pomimo, że początkowo wydaje się to być nam nie wykonalne z czasem nawet proste cieczenia staną się przyjemnością. Z otyłością trzeba walczyć już od najmłodszych lat, aby korygować niewłaściwe sposoby odżywiania, tylko tak nauczymy najmłodszych właściwego odżywiania się i frajdy z zabawy ruchowej.

Otyłość, a nasze zdrowie?

Otyłość, a nasze zdrowie? Aby żyć musimy spożywać posiłki, ważne jest jednak to, co jemy i w jakich odstępach czasowych. Istniej duża grupa ludzi, która ze spożywaniem pokarmu ma bardzo duże problemy są nimi ludzie otyli. Otyłością będziemy nazywali sytuacje, w której spożywamy zbyt wiele i w następstwie mamy zbyt wysoki poziom BMI. System ten przyjmuje obliczenie, w którym porównuje się masę z naszymi kilogramami, szybko można dokładnie wyliczyć czy nasza waga jest właściwą, zbyt niską czy za wysoką. Otyłość stała się ostatnio wielkim problem społeczeństwa, chorują na nią ludzie w każdym wieku. Największa liczba ludzi otyłych występuje jednak w Ameryce. Przyjrzyjmy się, zatem co jest powodem wciąż rosnącej otyłości. Pierwszym powodem są predyspozycje genetyczne, jeśli dostaliśmy w spadku takie, a nie inne geny trudno będzie walczyć z otyłością. Kolejny powód to złe odżywianie się. W naszej diecie brakuje owoców i warzyw za to przyjmujemy w nadmiarze słodycze, napoje kolorowe czy dania na wynos. Otyłość poza tym, że nie wygląda dobrze bardzo utrudnia nam życie. Z powodu tuszy szybko się męczymy nie uprawiamy sportu czujemy się wyobcowani, ponieważ wszyscy nas krytykują. Otyłość jest też źródłem wielu ciężkich chorób takich jak zawał, choroby nad tętnicze czy problemy z trawieniem. Otyłość może prowadzić nawet do śmierci, ponieważ nasze serce nie jest w stanie pracować na tak wysokich obrotach. Koniecznością jest tutaj dieta, oraz leczenie szpitalne.

Dieta a zdrowie

Dieta a zdrowie Wpływ naszego pożywienia na zdrowie jest ogromny! Warto zatem zmienić nawyki żywieniowe już teraz. Zdrowie. Któż nie chciałby szczycić się nim przez całe życie? Nie martwić się chorobami, nowotworami, nadciśnieniem, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą, chorobami serca, chorobami cywilizacyjnymi, choćby taką jak otyłość? Niestety, współcześnie coraz trudniej jest uniknąć najróżniejszych schorzeń. Przyczynia się do tego z pewnością nieodpowiedni styl życia – pracujemy coraz dłużej, jemy coraz gorszej jakości jedzenie. Nie zastanawiamy się nad tym, co kładziemy na talerzu, liczy się jedynie to, aby zjeść szybko, nie musieć sprzątać po jedzeniu a przede wszystkim, aby nie było trzeba zbyt długo przygotowywać tego jedzenia. Dlatego też niesłabnącą popularnością cieszą się wszelakiego asortymentu pizzerie i bary szybkiej obsługi. Niestety, serwowane tam dania nie mogą poszczycić się wysoką jakością. Owszem, jest to jedzenie smaczne, ale z pewnością nie bardzo pożywne. Za dużo w nim tłuszczu i węglowodanów. Wyjątkowo niezdrowe są zwłaszcza przekąski smażone w głębokim tłuszczu i aż nim ociekające. Co prawda jedna porcja skrzydełek z kurczaka czy hamburger, dla pozoru przystrojony sałatą i pomidorem, nie zrobią nam od razu krzywdy, ale częste stołowanie się w restauracjach tak popularnych w USA jak i w Polsce nie wyjdzie na dobre naszemu zdrowiu. Prawdziwą plagą jednak jest obecny praktycznie wszędzie syrop glukozowo-fruktozowy. Jest to syrop produkowany z kukurydzy i choć jego nazwa i pochodzenie nie wydają się groźne, jest on prawdziwym niebezpieczeństwem. W związku z tym, że składa się z cukrów prostych, jest wyjątkowo szybko przyswajany przez organizm i powoduje praktycznie natychmiastowe tycie oraz nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej. Jest to o tyle niebezpieczne, że tkanka ta odkłada się wokół narządów wewnętrznych. Obecnie syropem glukozowo-frutozowym dosładza się absolutnie wszystko – począwszy od napojów dla dzieci! Prowadzi stąd prosta droga do nadwagi już w okresie dzieciństwa i dojrzewania, która bardzo łatwo przeradza się w dorosłości w otyłość. Powinniśmy zwracać uwagę na etykiety i nie kupować niczego, co zawiera syrop glukozowo-fruktozowy!