Kategorie

Archiwum

O stronie

Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Papierosy, a zdrowie?

Papierosy, a zdrowie? Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł nam rozwiązania techniczne, naukowe, ale i pewne użytki. Wśród niech do grup szczególnie popularnej zaliczamy papierosy. Jest to nic innego jak rodzaj używki, po którą sięgają coraz to młodsi ludzie. Przyczyn jest wiele, chcą poczuć się jak dorośli, przynależeć do grupy szkolnej lub po prostu ciekawi efektu, jaki daje papieros. Tym czasem papieros jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia zawiera silne substancje chemiczne, które najbardziej atakują nasz układ oddechowy. Po kilku latach palenia papierosów możemy zachorować na raka płuc, odmę czy nawet umrzeć. Samo przebywanie nawet w pomieszczeniu zadymionym od papierosów powoduje, że stajemy się biernymi palaczami. Największy negatywny wpływ palenie wywiera na młodych ludzi, ponieważ są to jeszcze organizmy w fazie wzrostu i rozwoju. Jeśli młodzi ludzie będą sięgać po używki mogą mieć poważne problemy z wydolnością płuc czy nawet samopoczuciem. Papieros jest silną używką, która co ważne uzależnia, jeśli zaczniemy od kilku sztuk szybko możemy popaść w rutynę i zwiększyć dawkę do nawet kilku paczek dziennie. Papierosy mają też wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Osoby palące odznaczają się ziemistą cerą oraz bruzdami wokoło ust. Zmarszczki te są spowodowane zaciąganiem i trzymaniem papierosa w ustach. Dym, jaki substancje smoliste wpływają też na uzębienie, poza brzydkim zapachem z jamy ustnej walczymy jeszcze z nalotem na zębach, który jest nie przyjemny.

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne Nie wszystkich chorób cywilizacyjnych można uniknąć – nie daj się tym, którym możesz przeciwdziałać! Naukowcy i lekarze alarmują – coraz większa część zgonów spowodowana jest tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi. Czym jednak są owe choroby cywilizacyjne? To choroby, za które odpowiedzialny jest rozwój cywilizacji. Wszystko więc co wiąże się z rozwojem naszej cywilizacji, a wpływa na nasze zdrowie negatywnie można uznać za przyczyniające się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Z pewnością większości z nas na myśl przychodzi od razu rak powiązany z paleniem tytoniu. To jednak tylko jedna z bardziej typowych chorób cywilizacyjnych – nie każda z nich jest w tak oczywisty sposób związana z niszczeniem sobie zdrowia. Nasze zdrowie jest często rujnowane w bardziej „podstępny” sposób. Chyba najbardziej pasującym tutaj przykładem jest siedzący tryb życia. Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej. Jeśli do tego dołączymy wyżej wymienione palenie tytoniu i kiepski sposób odżywiania się – otyłość, choroby układu krążenia i tym podobne są jak najbardziej prawdopodobne. Jeśli więc myślimy, że choroby cywilizacyjne to tylko te związane z czymś nieprzyjemnym – jesteśmy w błędzie. Dostarczając sobie zbyt wiele rozrywki poprzez siedzenie przed telewizorem plus dostarczanie dużej ilości cukrów i tłuszczy przez popijanie hamburgerów colą co prawda sprawi, że poczujemy się chwilowo lepiej, jednak po jakimś czasie dotrze do nas, że daleko w ten sposób nie zajdziemy. O ile nie możemy przestać pracować, czasem nie możemy też przestać mieszkać w zatrutym spalinami mieście, to jednak jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by uniknąć chorób cywilizacyjnych, lub chociaż je zminimalizować. Wstań sprzed telewizora, otwórz okno i wpuść trochę powietrza. Na obiad zrób kurczaka z sałatą i ryżem zamiast pizzy i coli. Przed pójściem spać – wyjdź pobiegać lub pospacerować – chociażby ze swoim psem. Do sklepu pojedź rowerem lub przejdź się piechotą. Gdy zaczniesz w ten sposób powoli zmieniać swoje nawyki – z pewnością uchronisz się przed większością chorób cywilizacyjnych. Szybko też zauważysz, że zdrowsze jedzenie smakować będzie Ci bardziej niż to chemiczne, a ruch stanie się czymś nieodzownym. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno, by zmienić coś w swoim życiu!