Kategorie

Archiwum

O stronie

laweta rzeszow Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Przeziębienie

Przeziębienie Jak to jest z przeziębieniem i grypą, jak postępować w trakcie zachorowania? Niestety, deszczowa pogoda, także latem, potrafi narobić wiele szkód. Ot chociażby osłabić nasz organizm i sprawić, że łatwiej zachorujemy. Przeziębimy się lub złapiemy grypę (choć to ostatnie zdarza się raczej jesienią) i już mamy z głowy kilka dni, lub nawet powyżej tygodnia. Mówi się, że nieleczona grypa trwa tydzień, leczona zaś siedem dni. Jest w tym zdaniu wiele prawdy. Nasz organizm musi bowiem wytworzyć przeciwciała zwalczające wirusa, jednak by się to stało – musi to trochę potrwać. Organizm potrzebuje po prostu czasu an wytworzenie przeciwciał. Jedyne, co możemy w tym czasie robić, to osłabiać efekty choroby – walczyć z katarem, łagodzić podrażnienie gardła przy kasłaniu, obniżać gorączkę. Tylko czy ma to sens? Często podchodzimy do choroby źle – chcemy zminimalizować odczuwane dolegliwości i móc wyjść do pracy, szkoły czy na zajęcia. To niestety ogromny błąd. W ten sposób tylko oszukujemy organizm, którego naturalną reakcją jest podnoszenie temperatury czy wywoływanie kataru. Gdy zaś usuwamy te efekty – organizm osłabia się coraz bardziej. Przebywają wtedy poza domem nie tylko zarażamy innych, ale i zagrażamy sobie – organizm jest bowiem dużo bardziej podatny na kolejne wirusy. Takie skracanie drogi niestety nikomu jeszcze nie pomogło. Powinniśmy więc w takim wypadku zostać w domu i raczej dać sobie kilka dni odpoczynku – nasz organizm podziękuje nam za to w przyszłości. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zaś zapobieganie chorobie. W tym celu trzeba po prostu dbać o odporność naszego organizmu. Przyjmowanie witamin, dieta bogata w warzywa i owoce, kuracje odtruwające organizm, a zimą – czosnek i miód. Domowe sposoby na brak chorób są naprawdę skuteczne, co potwierdzają dzisiaj chyba wszyscy specjaliści. Wystarczy racjonalnie się odżywiać, dbać o dostarczanie witamin, a także zażywanie świeżego powietrza. Odrobina ruchu potrzebna jest każdemu z nas. Nawet jeśli to tylko długi spacer – zawsze jest lepszy od braku aktywności fizycznej. To także zdecydowanie przyjemniejszy sposób na unikanie chorób, niż przyjmowanie tabletek i faszerowanie się chemią. Jeśli natomiast już zachorujesz – pamiętaj, by dać swojemu organizmowi nieco odpoczynku.

Czy warto unikać lekarzy?

Czy warto unikać lekarzy? Wizyty u lekarzy – powinniśmy chodzić do nich często, czy wręcz przeciwnie? Wydaje się, że w naszym kraju niestety nadal panuje przekonanie, że jeśli nie chodzimy do lekarza – znaczy, że jesteśmy zdrowi. Nadal kuleje u nas profilaktyka chorób i dbanie o swoje zdrowie na co dzień. Często odżywiamy się naprawdę kiepsko, mało korzystamy ze świeżego powietrza i nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy. Gdy do tego dołożyć jeszcze brak regularnych badań okresowych – wychodzi z tego naprawdę nieciekawa mieszanka, która może wybuchnąć, gdy dojdziemy 40-tki czy 50-tki. Czy warto zatem rezygnować z wizyt u lekarzy i udawać, że wszystko jest ok? Odpowiedź nie jest taka prosta. Jeśli dbamy o siebie, uprawiamy jakiś sport, dobrze się odżywiamy i nie odczuwamy żadnych dolegliwości zdrowotnych – oczywiście nie ma sensu zaprzątać sobie głowy zbyt częstymi wizytami u lekarza. Powinniśmy jednak raz na jakiś czas udać się na okresowe badania kontrolne – moczu i krwi. Dzięki temu upewnimy się, że wszystko działa w naszym organizmie jak najlepiej. Inaczej jest jednak wtedy, gdy nie dbamy zbyt dobrze o własne zdrowie. Wówczas same badania to nie wszystko. Lepiej już zawczasu pomyśleć o zmianie naszego trybu życia. Częste jedzenie potraw o wysokiej zawartości soli, tłustych czy wysoko przetworzonych to szybka droga do nadwagi, nadciśnienia i wielu innych chorób, które zdecydowanie nie wpłyną pozytywnie na nasz organizm. Unikać lekarzy nie powinniśmy. Możemy jednak zacząć zmieniać coś w naszym życiu tak, aby nie być zmuszonym do zbyt częstego ich odwiedzania. Wystarczy znaleźć jakiś typ sportu, którego uprawianie sprawia nam frajdę, do tego zacząć lepiej się odżywiać i rzadziej siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Z każdą taką zmianą z pewnością zauważymy, że poprawia się nasze samopoczucie, jesteśmy zdrowsi, a nawet, że rzadziej się przeziębiamy! Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na wizytach u lekarza oraz lekach, ale i będziemy działać wydajniej, lepiej czuć się na co dzień i czerpać więcej radości z życia. Słowem – nasze życie zmieni się po prostu na lepsze. Zacznij więc już od dzisiaj – rusz na zakupy, kup zdrowsze jedzenie i zmień to, co zmienić chciałeś już dawno, ale brakowało Ci motywacji! Do dzieła!