Kategorie

Archiwum

O stronie

Jak w dzisiejszych czasach dbać o zdrowie i przy okazji nie oszaleć? Każdy z nas codziennie robi zakupy. No, przynajmniej raz na kilka dni. Oczywiście najczęściej przez nas kupowanymi artykułami jest żywność. Jemy w końcu także codziennie. Nie każdy z nas jednak czyta etykiety na opakowaniach produktów. A czy powinniśmy to robić? Oczywiście, że tak. Zachowanie zdrowia wiąże się nie tylko z wizytami u lekarza, ćwiczeniami fizycznymi itp. Wiąże się także z odpowiednim odżywianiem. Niestety, coraz więcej produktów w dzisiejszych czasach jest naszpikowanych najróżniejszymi chemikaliami. Począwszy od względnie nieszkodliwych barwników, po dużo bardziej szkodliwe konserwanty, wzmacniacze smaku, słodziki lub inne substancje, których użycia nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć. Podstawą dbania o swoje zdrowie powinno więc być zwracanie uwagi na to, co jemy. Zgodnie z powiedzeniem - jesteśmy tym, co jemy. I naprawdę tak jest. Nasz organizm wymienia swoje komórki znacznie częściej, niż jesteśmy to sobie w stanie wyobrazić. Budulca nie bierze jednak znikąd. To, z czego się składamy, zdeterminowane jest przez to, co spożywamy w posiłkach.

Dieta dla niemowlaka

Dieta dla niemowlaka Kiedy na świat przygrodzi potomek jesteśmy bardzo szczęśliwi. W tym okresie tuż po porodzie jest on w całości uzależniony tylko od nas i naszej opieki. Podstawą diety takiego malca jest mleko matki, stan ten jednak nie będzie trwał ciągle, kiedy maluszek osiągnie okres czterech miesięcy powinniśmy urozmaicić mu pożywienie. Po woli wprowadzamy mu inne posiłku, aby nauczył się smaków i dostał porcje niezbędnych witamin i składników mineralnych. Pierwszymi posiłkami będą na pewno te zawierające warzywa, skupmy się tutaj na marchewce, ziemniaku czy pietruszce, ponieważ te warzywa nie uczulają malca. Wszystkie posiłki musza mieć określoną konsystencje, ponieważ malec nie potrafi dobrze połykać. Kolejnym krokiem w diecie malca będzie wprowadzenie mięsa i owoce. Z tym i ostatnimi musimy uważać, ponieważ owce często uczulają, są też dobrym źródłem cukrów prostych. Dieta już w tak wczesnym czasie jest bardzo ważnym, aspektem. Dzięki dobrym nawykom żywieniowym uczymy dziecka jak się odżywiać i dbamy o jego rozwój. Najgorszą sytuacją jest kaidy dieta jest jednostronna, monotonna wówczas malec może mieć spowolniony rozwój i stawiać opór przed jedzeniem nowym produktów. Co ważne wszelkie pokarmy, jakie podajemy maluszkowi należy podawać w pewnym odstępie czasu tak by wychwycić, na które pokarmy dziecko jest ewentualnie uczulone. Jeśli wychwycimy jakiejś reakcje skórne wówczas pokarm należy odłożyć i spróbować kolejnej dawki za kilka tygodni.

Alkohol, a zdrowie?

Alkohol, a zdrowie? Alkohol jest używką, która ma swoje korzenie jeszcze w czasach pradawnych. Już wtedy ludzie odurzali się alkoholem, choć nie miał takiej mocy i składu jak ten dzisiejszy. Jest kilka przyczyn, które determinują ludzi do sięgania po alkohol, po pierwsze chcą na własnej skórze przekonać się, jakie ma ono właściwości. Lubimy też czuć się odurzeni, ponieważ wówczas mamy lepszy humor, potrafimy być bardziej wyluzowani i otwarci na drugiego człowieka. Często alkohol jest sposobem na przełamanie lodów i dobrą imprezę. Co ciekawe po trunek ten sięga coraz więcej młodych ludzi a alkohol poza swoimi zaletami poważnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Na początku czujemy się dobrze jednak po etapie zadowolenie przychodzi czas na trzeźwienie i efekt kaca. Po przepiciu zaburzeni ulega proces myślenia mówienie i poruszania się występuje wówczas problem z błędnikiem. Najgorsze spustoszenie alkohol wywołuje w naszych organach tj. wątrobie. Z czasem może ona po prostu przestać pracować. Alkohol ma bardzo szerokie działami i upośledza wiele organów, jeśli decydujemy się pić systematycznie sami na własne ryzyko hodujemy sobie chorobę. Co ciekawe ilość spożywanego trunku zależy od położenia geograficznego, przyjmuje się, że Polacy i Rosjanie piją najwięcej, z kolei Francuzi czy Anglicy sporadycznie do posiłku, jako aperitif. Picie alkoholu sporadycznie nie jest problemem, ale jeśli występuje często wówczas możemy liczyć się z występowaniem wielu skutków związanych z alkoholem.